Willa dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności

W tygodniu odwiedziliśmy Kraków, gdzie udaliśmy się na wycieczkę szlakiem modernizmu. Jedna z dwóch willi dyrektorów Komunalnej Kasy Oszczędności przy ul. Domeyki 2 jest pierwszym budynkiem prywatnym na moim blogu. Podkreślam to ze względu na moje bolesne zderzenie z rzeczywistością. Dom powstały na modernistycznym osiedlu, który jest wizytówką całego założenia wydawał mi się być dobrem publicznym. Niestety jednak ku mojemu zdziwieniu już po chwili kręcenia się w jego pobliżu zostałem zaatakowany przez pracownice znajdujących się tam biur – „Z jakiej racji robi pan zdjęcia willi?” – usłyszałem z balkonu na piętrze. Grzecznie odpowiedziałem, że robię je z racji zabytkowego charakteru willi z czasów modernizmu. Na szczęście zdążyłem już zrobić te zdjęcia zewnętrza, które chciałem. Na więcej po tej wymianie zdań nie mogłem liczyć. Wszechobecne szyldy firmy ochroniarskiej na ogrodzeniu, tym bardziej przekonały mnie o bezzasadności dalszej dyskusji. Plany na kolejne wpisy na temat domów jednorodzinnych, które sobie założyłem, mam nadzieję uda się zrealizować w lepszej atmosferze i współpracy z domownikami.

willa04

Willa znajduje się na osiedlu Cichy Kącik, które powstało dla wyższych urzędników krakowskiej Powiatowej Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 1936-38. Projektantem osiedla był Wacław Nowakowski, zaś autorem projektów bliźniaczych willi, które są bramą do modernistycznego osiedla, był Adolf Szyszko-Bohusz. W okresie międzywojennym inwestycje mieszkaniowe powstawały głównie za sprawą dużych instytucji finansowych lub przemysłowych. Cichy Kącik powstał w towarzystwie wielu obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych, w które inwestowano na tych terenach w tamtym okresie spore środki. Willa pierwotnie należała do dr Kazimierza Jelonka.

willa01

Willa jest budynkiem piętrowym o konstrukcji żelbetowej z dodatkowym użytkowym poddaszem oraz dachem o małym kącie nachylenia. Od frontu znajduje się półkolisty ogród zimowy sąsiadujący niegdyś z salonem, a od południa obszerny taras. Na piętrze znajdowały się sypialnie i kolejny taras. Budynek posiada również garaż w przyziemiu. Wnętrza są doświetlane przez obszerne przeszklenia oraz charakterystyczne narożne okna. Na uwagę zasługuje efektowne zadaszenie wejścia do budynku, które wykorzystuje żelbetową konstrukcje budynku. Willa wykorzystuje zasady funkcjonalizmu przy jednoczesnej dbałości o estetykę kompozycji wnętrz i otoczenia oraz formy budynku. Balustrady mają formę modnego w tamtych czasach stylu „okrętowego”. Formy awangardowe podkreślają aspiracje mieszczaństwa tamtych czasów. Nowoczesność oznaczała postęp i rozwój w czasach II Rzeczpospolitej. Szyszko-Bohusz łączył w swojej pracy konserwatyzm z awangardą, czerpiąc z doświadczeń Le Corbusiera i architektury Bauhausu. Bliźniacze wille, choć nie odbiegają stylem od reszty budynków osiedla, to stanowią ich najbardziej reprezentacyjną wizytówkę. Pokazuje to symboliczną hierarchię między architektami, ponieważ Wacław Nowakowski był uczniem Adolfa Szyszko-Bohusza z Politechniki Lwowskiej. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu Parku Jordana oraz Błoń Krakowskich, osiedle tonące w zieleni dalej zachowuje swą funkcje. Dziś w Willi znajduje się 8 pomieszczeń biurowych, 2 łazienki oraz kuchnia do tego sala kominkowa i oranżeria.

willa03    willa02

Pozdrawiam i zapraszam na Facebook: Facebook_logo_(square)  Instagram:  insta

Obserwuj mojego bloga za pośrednictwem Bloglovin

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s